Zúčastnili jsme se konference "Aktuální tendy v péči o duševně nemocné"

PRAHA. Konference na téma „Aktuální trendy v péči o lidi s duševním nemocněním“, pořádanou ve dnech 12.-13. dubna Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, byla jednou z mnoha zajímavých akcí, kterých jsme se v poslední době zúčastnili.
 

V krásném prostředí Vily Grébovka vystoupilo mnoho předních českých odborníků v péči o duševní zdraví. Mezi přispěvovateli byl také MUDr. Petr Hejzlar, který přiblížil využití terénních komunitních týmů, Dr. Jiří Šupa, který představil využití ACT modelu (assertive community team) ve Sdružení Práh Brno a Peer poradci (Ing. Václav Rolenec, RNDr. Dana Chrtková, CSc.), kteří uvedli své místo v kolaborativním týmu odborníků na duševní zdraví. Pro práci multidisciplinárních týmů (jehož součástí je zpravidla psychiatr, psycholog, psychiatrická sestra, sociální pracovník a peer), kteří celodenně intenzivně pracují s duševně nemocnými a kombinují metody případového vedení (case management) a psychiatrické domácí péče, se vžil pojem „asertivní komunitní léčba“.

Mezi nejinspirativnější momenty však patřily prezentace zahraničních hostů z Norska. Především pak přednáška Brora Andersena, který představil Norský model Interdisiplinárního asertivního týmu a příspěvek Dr. Robert Leon Jørgensena o časné intervenci (early intervention) u psychiatrických onemocnění. S Robertem jsme pak diskutovali o rozdílech v českém a norském psychiatrickém systému, představili jsme mu Projekt SPOLU, který jej velice oslovil a tak se začal rýsovat slibný začátek spolupráce např. v podobě možnosti využití norské informační kampaně i v českém prostředí či možných stáží pro Spolaře v zařízení, ve kterém pracuje. Ze spolupráce máme velkou radost a brzy budeme informovat o jejím pokračování!


Pro více fotek mrkněte prosím na náš FB :)

Líbil se ti článek? Sdílej ho se svými přáteli!