Konference Evropské federace studentských psychologických asociací

Ve dnech 20. až 23. listopadu 2013 se v holandském Amsterdamu uskutečnila vůbec první konference Evropské federace studentských psychologických asociací (EFPSA). Jelikož Projekt SPOLU spadá pod Českou asociaci studentů psychologie, nemohli jeho zástupci na akci chybět. Zúčastnili se Barbora Chvátalová, zakladatelka projektu; Ladislav Záliš, člen RELAX-teamu, a Hana Sedláková, která o SPOLU připravuje rozhlasový dokument.

Barbora Chvátalová měla na konferenci hodinovou prezentaci/workshop o Projektu SPOLU a možnostech spolupráce mezi studenty psychologie a psychiatrickými zařízeními. Workshop, kterého se zúčastnili studenti z Finska, Švédska, Irska, Švýcarska, Polska a Slovenska, sklidil kladný ohlas. Nejenže koncept Projektu SPOLU zaujal studenty ze Švýcarska a Norska, kteří mají zájem pokusit se nastartovat podobnou spolupráci v jejich zemích, ale zejména oslovil členy výkonného výboru EFPSA, kteří pracují na iniciativě „EFPSA Social Impact“. Jedná se o nejnovější počin EFPSA, jehož cílem je facilitovat spolupráci studentů, akademiků, profesionálů a veřejnosti za účelem transferu psychologických znalostí do společnosti. Letošním tématem je „destigmatizace psychických onemocnění“. Projekt SPOLU tak svou tématikou přesně zapadá do záměru této iniciativy, a proto vznikl nápad na vznik spolupráce evropského formátu!

Spolupráce se zatím domlouvá přes emaily se členy Social Impact iniciativy ze Švýcarska; podrobnější osobní domluva pak proběhne na dubnovém 28. kongresu EFPSA v Rumunsku. Zatím jsme se domluvili, že dobrovolníci SPOLU budou mít právo testovat pilotní verze informačních materiálů „EFPSA Social Impact“ iniciativy, které jsou vzhledem k letošnímu tématu velice blízké oblasti, jíž se také zabýváme – tedy inovací a destigmatizací psychiatrické péče. Počet dobrovolníků, kteří Projektem SPOLU již prošli, aktuálně jsou v něm zapojeni či na zapojení čekají, se blíží dvou stovkám! Vzhledem k tomu, že se dobrovolníci aktivně zajímají o klinickou psychologii, psychoterapii a psychiatrickou péči tak tvoří ideální populaci pro testování informačních materiálů, určených pro širokou veřejnost – a to v rámci celé Evropy.

Možnostmi této spolupráce jsme vskutku nadšeni a brzy vás budeme informovat o jejím dalším vývoji.

Líbil se ti článek? Sdílej ho se svými přáteli!