VOICES OF SPOLU.
Martin, náhodný spolucestující při cestě vlakem:
„Už jako malý capart jsem byl ten, kdo vymýšlel kdejakou špatnost. Tomu také odpovídala žákovská knížka, případně četnost návštěv mé drahé maminky ve školní ředitelně. Nebyl jsem tedy uzavřený a už vůbec ne tichý a bázlivý žáček. A abych se přiznal, tak právě ti tišší a slušnější žáci byli tu a tam terčem mých „vtípků“.
Doba ovšem pokročila a na vysoké škole jsem se k mému velikému štěstí začal kamarádit…
PRAHA. Konference na téma „Aktuální trendy v péči o lidi s duševním nemocněním“, pořádanou ve dnech 12.-13. dubna Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, byla jednou z mnoha zajímavých akcí, kterých jsme se v poslední době zúčastnili.
V krásném prostředí Vily Grébovka vystoupilo mnoho předních českých odborníků v péči o duševní zdraví. Mezi přispěvovateli byl také MUDr. Petr Hejzlar, který přiblížil využití terénních komunitních týmů, Dr. Jiří Šupa, který představil…
PRAHA. Ve dnech 27.– 29.4. se členka organizačního týmu Petra Horáková zúčastnila Neuropsychiatrického fóra. Cílem tohoto setkání je vzájemná spolupráce neurologů, psychiatrů a také psychologů.
V bohatém programu byl velmi zajímavý blok věnovaný psychosomatice, vedený PhDr. Ludmilou Trapkovou a MUDr. Vladislavem Chválou. Tento přístup se snaží kombinovat úroveň biologickou (kde se porucha pojímá jako nějaká chyba/porucha našeho těla), psychologickou (porucha jako signál upozorňující na…
OSTRAVA. Zdravíme z třídenní konference Horizonty 2016: Jak se dělá komunita? / Horizons 2016: Doing Community, která se koná v industriálním prostoru okolo dolu Hlubina. Téma našeho včerejšího workshopu „Jak změnit systém péče o duševně nemocné?“ podnítilo velice plodnou diskusi, které se zúčastnili mimo jiné i odborníci na duševní zdraví, peeři a sociální pracovníci.
Díky této konferenci se setkáváme s mnoha inspirativními lidmi, kteří taktéž pracují na změnách nefunkčních…
BRNO. Čtyři dobrovolnice Projektu SPOLU v dubnu úspěšně zakončily svou téměř roční účast na projektu "MINDSET: Destigmatizační seminář pro zdravotní střední školy", který pořádal Národní ústav duševního zdraví. V jeho rámci sbíraly data, která měla pomoci zodpovědět hlavní výzkumnou otázku projektu: „Jaké jsou postoje studentů středních zdravotnických škol k duševnímu onemocnění?"
Na závěrečné evaluaci se seznámily s výsledky výzkumu, které budou zveřejněny 13.6. na…
OSTRAVA. Ve čtvrtek 5. května začíná Třetí mezinárodní kolaborativní a dialogické sympozium zaměřené na zotavení a sociální změnu "Horizonty 2016: Jak se dělá komunita? / Horizons 2016: Doing Community".
Takové téma jsme si v Projekt SPOLU nemohli nechat ujít a rozhodli jsme se - tentokrát i aktivně - zúčastnit! Ve čtvrtek v podvečer se můžete těšit na náš workshop "Jak změnit systém péče o duševně nemocné?" Devadesát minut, které nám byly vyhrazeny, chceme využít…
BRNO. Uplynulý měsíc byl bohatý na setkávání dobrovolníků. Proběhly intervize brněnských koordinátorů týmu a oddělení, intervize studentů docházejících do Psychiatrické nemocnice Brno i detašovaného oddělení Slavkov, s kterými dlouhodobě spolupracujeme. Také jsme prezentovali poster u příležitosti Dny fakulty na Fakulta sociálních studií MU.
Koordinátor pro PN Brno Maarty Horký uvedl: "Těší nás, že o dobrovolnictví ve SPOLU je takový zájem a máme tolik dobrovolníků, až jsme museli…
Zúčastnili jsme se ČESKÉ TRANSPERSONÁLNÍ KONFERENCE 2016, která navázala na pražskou mezinárodní konferenci z roku 1992. Konference měla podtitul "Revoluce vědomí a vnitřní transformace“ a jejím hlavním řečníkem byl prof. Stanislav Grof, který vystoupil s příspěvkem "Návrh přehodnocení psychiatrie, psychologie a psychoterapie: odkaz výzkumu vědomí trvajícího půl století". V jejím rámci poukázal na důležitost spirituality v úvahách o duševním zdraví.
V průběhu konference…
BRNO. Organizačnímu teamu Projekt SPOLU se (v téměř plné sestavě) konečně podařilo sejít ve své fyzické podobě. Věcí k řešení se sešlo opravdu hodně a sraz tak trval plných 7 hodin! Přesto jsme jej zakončili plní energie, protože jsme nadšení z našich nových plánů!
Nově chceme:
1.) realizovat aktivity cílené na všechny studenty VŠ (tzn. nejen studenty psychologie)
2.) zapojit uživatele a ex-uživatele psychiatrické péče (vyškolené jako tzv. „peer lektory“, tzn. lidi s vlastní…
VOICES OF SPOLU.
Radomír Maceček, student psychoterapeutických studií na Fakultě sociálních studií MU a letitý dobrovolník Projekt SPOLU:
„Osobně jsem si v rámci SPOLU vyzkoušel vést klinický rozhovor, relaxace, kognitivní trénink či arte. Praxe SPOLU mi umožňuje zlepšovat mé kompetence pro psychoterapeutickou intervenci - např. schopnost naslouchat, vhodně uzpůsobit styl komunikace konkrétnímu pacientovi, rozvíjet vlastní odhodlání a sebevědomí.
Tato iniciativa je také velmi přínosná…