Support us Join us

Project SPOLU is an innovative platform, linking students of psychology and medicine, psychiatric patients and medical staff in psychiatric facilities across the Czech Republic. More than 250 volunteers are regularly visiting patients and organizing free-time activities, ranging from one-on-one dialogical meetings to various group activities based on expressive therapies (drama, arts, biblio and music therapy, relaxation, physical activity, cognitive training). Started as a small-scale student initiative at one of the clinics in Brno in fall 2012, SPOLU has so far spread into 6 major cities, covering 15 mental health care institutions.

Our activities help maintain healthy interpersonal relationships during hospitalization, serve as a prevention of social withdrawal and relapses, raise chances of forming a patients´self-help group and assist in the process of recovery. Patients often mention our activities among the most beneficial means of treatment they have received during their hospitalization. We organize more than 50 free-time activites weekly which reach up to 1000 patients monthly.

Extremely low-cost nature of our activities helps to solve the problem of underfinanced state of Czech psychiatric system. The collaborative concept of Project SPOLU is easily replicable and transferrable into other institutions, cities and countries. We promote values of equality, authenticity and respect. SPOLU empowers patients by giving them hope of possible recovery.

5
years from establishment
250
volunteers
5
places
10000
affected patients
50
activities per week
  • Brno
Vánoční koncert na Psychiatrické klinice FN Brno
K příležitosti Vánoc jsme se sešli v hojném počtu a ve spolupráci s Psychiatrickou klinikou pro pacienty uspořádali vydařený vánoční koncert. Veselé Vánoce z Brna přejeme i vám všem!
22. 12. 2013
Začátky Projektu SPOLU
Jak to vypadá, když se začne ze snu po založení projektu, v němž studenti psychologie mohou pacientům kliniky zpestřit a zpříjemnit průběh hospitalizace tím, že jim dobrovolně věnují svůj čas a energii (rozhovorem či aktivitou, dle libosti), stávat realita? Jak se myšlenka vyvíjela? A s…
29. 11. 2013
Rok od založení Projektu SPOLU
Slavte s námi rok fungování Projektu SPOLU! Kéž se nám činnost daří nadále tak jako v tom prvním roce a ať nás čeká ještě mnoho oslav naší existence!
27. 11. 2013
  • Brno
Nová spolupráce v Brně: chystáme spolupráci s Černovicemi
Domlouváme spolupráci s Psychiatrickou nemocnicí Brno! Zájem mají tři oddělení, každé zatím o jeden volnočasový tým. Velký zájem má také detašované oddělní pro těžké chronické schizofreniky ve Slavkově u Brna. Tak se moc těšíme, co z toho všeho vznikne!
26. 11. 2013