IEPA 10 - Early Intervention in Mental Health
Zúčastnili jsme se konference IEPA 10 - Early Intervention in Mental Health, zaměřené zejména na možnosti čásné léčby psychóz. Letos v Miláně proběhla tato jedna z největších konferencí cílených na téma včasných intervencí s bohatou účastí předních světových odborníků. Jednou z hlavních pořadatelských zemí je Austrálie, která v léčbě časných psychóz udává současné trendy. A právě proto jsme se rozhodli s australskými odborníky navázat spolupráci.
Naším cílem je vybudovat motivační program pro české dobrovolníky z Projektu SPOLU, kteří se budou účastnit vzdělávacích stáží. A máme velkou radost, protože se nám již podařilo předjednat s doktorem Warwickem Smithem, ředitelem Centra pro duševní zdraví mládeže v Perthu, možnost stáže v ikonickém regionu Kimberley v australském outbacku!
Dalším velkým přínosem, který se nám podařilo domluvit, je navázaná spolupráce s australskou organizací IPHYS (International Physical Health in Youth) - Keeping the Body in Mind YMH. Budeme se podílet na mezinárodní validizační studii SIMPAQ (The Simple Physical Activity Questionnaire), zaměřující se na průzkum fyzické aktivity u populace s vysokým rizikem sedavého chování, mezi níž patří i lidé s duševními nemocemi.
Ti mají oproti zbytku populace zvýšené riziko předčasného úmrtí v důsledku např. kardiovaskulárního onemocnění či metabolických poruch (obezita, cukrovka). Duševní onemocnění může totiž způsobit sekundární fyzická onemocnění: hospitalizace s omezenou možností pohybu, kouření cigaret, nadužívání kávy, nedostatek ovoce a zeleniny, špatné spací návyky, užívání léků s mnoha vedlejšími účinky a nepříznivá sociální situace negativně ovlivňují stav těla (a tím i mysli). Doposud se však k této problematice ubíralo jen málo pozornosti.
Proto je potřeba zmapovat pohybové návyky této populace a tomu následně přizpůsobit vhodnou intervenci (o kterou se již ve vybraných zařízeních pokouší např. náš Pohybově-taneční team). Studie se účastní 16 států a my budeme prvními evropskými zástupci země na východ od Německa.
Na fotce jsou prof. Philip Ward a Rachel Morell z UNSW (The University of New South Wales), která v Austrálii výzkum odborně zaštiťuje.
Členky organizačního týmu Barbora Chvátalová a Jana Muroňová nás také aktivně reprezentovaly:
Barbora Chvátalová vystoupila s příspěvkem na přidruženém mezinárodním sympoziu na podporu zotavení: Bolts from the Blue - The iFEVR and iphYs Joint Meeting in Milan 2016. IphYs je australská organizace, prosazující za pomoci programu Keeping the Body in Mind YMH podporu fyzického zdraví u mladých lidí s onemocněními psychotického spektra. Prezentace byla proto zaměřená zejména na představení aktivit tanečně-pohybového teamu Projektu SPOLU.
Jana Muroňová prezentovala výsledky své diplomové práce na téma „Obraz psychospirituální krize pohledem odborníků na duševní zdraví v České republice“ formou posteru v sekci zabývající se diferenciální diagnostikou.
Oba výstupy se setkaly s kladným ohlasem, k němuž přispěl i fakt, že jsme byli jedinými zástupkyněmi České republiky. Doufáme, že nám do budoucna pomůžete tuto situaci změnit!